ABD’den YPG Ordusu Açıklaması

Reuters haber ajansı, ABD liderliğinde IŞİD’e karşı kurulan uluslararası koalisyonun Suriye’deki ortaklarıyla 30 bin kişilik bir sınır koruma gücü kuracağını açıkladı. Habere göre, yeni sınır gücü YPG’nin liderliğinde kurulan Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) komutası altında olacak.

PYD’nin askeri kolu YPG’nin ordu kurmasına ilişkin ABD’den açıklama geldi.

ABD’den yapılan açıklamada “Milislerden yeni bir sınır güvenlik gücü için çalışıyoruz” ifadelerine yer verildi.

Sınır güvenlik birimi adı altında oluşturulacak ordunun 30 bin kişilik olacağı belirtildi. Ordunun yarısının YPG’nin öncülüğünü yaptığı Suriye Demokratik Güçleri’nden (SGD) oluşturulacağı kaydedildi.

Ordunun Türkiye ve Irak sınırları boyunca faaliyet göstereceği belirtildi.

ABD’nin YPG adımına Erdoğan’dan yanıt: Şimdi de Afrin için diyoruz

ABD liderliğinde IŞİD’e karşı kurulan uluslararası koalisyonun Suriye’deki ortaklarıyla 30 bin kişilik bir sınır koruma gücü kurulacağının açıklanmasının üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yozgat’ta yaptığı konuşmasında “Fırat Kalkanı harekatında ne dedik? “Bir gece ansızın gelebiliriz.” Şimdi Afrin’de de aynı şeyi söylüyoruz. Bir gece ansızın gelebiliriz.” dedi. Erdoğan’ın açıklamaları şöyle:

“Biz onların bu halini deşifre ettiğimiz için kendi işimize kalıyoruz. Arada bir kendilerine cevap vermek için iki kelam etmek zorunda kalıyoruz. Bizim için onun bunun ne dediğinin bir önemi yok. Biz önce Rabbimiz ne der ona bakarız. Ardından da milletimiz ne der ona bakarız. Fırat Kalkanı harekatında ne demiştik; ‘Bir gece ansızın gelebiliriz.’ Şimdi Afrin’de de aynı şeyi söylüyoruz. Bir gece ansızın gelebiliriz. Zaten bunların Yozgat’ta karşılığı yok. İnşallah en kısa sürede ülkemizin diğer yerlerinde de silinip gideler de yerlerini şöyle ülkesi ve milleti için çalışan bir muhalefet anlayışı alır.”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Teröre karşı her türlü müdahale hakkımız mahfuzdur

ABD’nin “Milislerden yeni bir sınır güvenlik gücü için çalışıyoruz. Yeni sınır güvenliği birimi 30 bin kişiden oluşabilir” açıklamasına tepki gösteren Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın, “Teröre karşı her türlü müdahale hakkımız mahfuzdur”  dedi. Kalın’ın yaptığı yazılı açıklama şu şekilde:

“Uluslararası Koalisyon tarafından bazı medya organlarına bir yazılı açıklama yapıldığı ve bu açıklamada, ‘Suriye Demokratik Güçleri ile birlikte Suriye Sınır Güvenlik Gücü’nün kurulması ve eğitimi amacıyla çalışıldığı’ bilgisinin paylaşıldığı öğrenildi. Amerika Birleşik Devletleri, ‘DEAŞ ile mücadele’ gerekçesiyle PKK’nın Suriye uzantısı olan PYD-YPG’ye verdiği desteği sona erdireceği yerde bu terör örgütünü meşrulaştırmaya ve bölgede kalıcı hale getirmeye yönelik endişe verici adımlar atmaktadır. Bu durumun kabul edilmesi kesinlikle mümkün değildir. Bugüne kadar olduğu gibi önümüzdeki dönemde de Türkiye, Cumhurbaşkanımızın yaptığı açıklamalar çerçevesinde, adı ve şekli ne olursa olsun her türlü terör örgütüne karşı mücadelesini sınırları içinde ve dışında kararlılıkla sürdürecektir. Türkiye, ulusal çıkarları doğrultusunda güvenliğini sağlamak için gerekli tedbirleri almaya devam edecektir. Bu çerçevede meşru hedef olan terör örgütlerine karşı yeri, zamanı ve şekli Türkiye tarafından belirlenmek üzere her tür müdahale hakkı mahfuzdur.”