Nedir

Deve Nedir, Devenin Özellikleri, Geviş Getiren Hayvanlar Nelerdir

Şubat 7, 2012 | Kategori: Ansiklopedik Bilgiler

Gevişgetiren memelilerden hörgüçlü iki türün ortak adı. Lama, alpaka, guanako ve vikunya türleriyle birlikte devegiller ailesini oluşturan iki deve türünden Asya’ya özgü olan Asya devesi ya da ikihörgüçlü deve (Camelus bactrianus) İ.Ö. IV.-III. yy’larda, anayurdu Kuzey Afrika ve Ortadoğu olan Afrika devesi ya da tek hörgüçlü deveyse (Camelus dromedarius) -İ.Ö. IV. yy’ da evcilleştirmişlerdir. Omuz başından yere kadar yükseklikleri 2,3 m’yi bulabilen, kavisli boyunlu, uzun kafalı, küçük kulaklı hayvanlar olan develerin gözlerinde kumun girmesini önleyen uzun kirpikler bulunur; burun delikleri, etli dudaklarının oldukça yukarısında yer alır; bacakları inceuzundur. Ayaklarındaki iki parmak arasında bulunan perde, parmakların iki yana ayrılmasını ve kumda rahat yürümeyi sağlar. Develer çölde 6-8 gün bir şey yiyip içmeden sağ kalabilir, hiç su içmeden 1 000 km yol alabilirler. Su bulunan bir yere erişince 90 litreden çok su içerek dokularında depolarlar. Ayrıca, sidiklerinin aşırı yoğun olması da su depolamalarını kolaylaştırır. Su yitimini engelleyici özelliklerinden biri de, gün boyunca beden sıcaklıklarını denetleyip, terleme oranlarını düşürebilmeleridir.

(Üstte) Asya devesi ya da iki hörgüçlü devenin (Camelus bactrianus) „ bacakları Afrika devesininkilerden kısadır ve çok hızlı hareket edemez. Cobi çölünde, az sayıda vahşi Asya devesi topluluklarına rastlanmaktadır.

(Üstte) Afrika devesi ya da tek hörgüçlü deve (Camelus dromedarius), uzun günler boyunca ağır yükler taşıyabilir. Çölde yaşama uyarlanmıştır; ayak parmakları arasındaki perde, kumda rahat yürümesini sağlar; gözlerinde kumun girmesini önleyen uzun kirpikler bulunur.

Yorum EkleYazar Hakkında

Cumhuriyetin temel ilkelerine bağlı, her yönüyle bağımsız, kendi insanları ile barışık bir ülkede yaşama özlemini taşıyan bir yurtsever.

Arşiv Takvimi

Şubat 2012
Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
« Oca   Mar »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829  

Eski Yazılar