Nedir

Okul Aile Birliği Toplantısı Konuşması

Aralık 13, 2010 | Kategori: Genel Konular

SAYGIDEĞER EĞİTİMCİLERİMİZ VE ÇOK DEĞERLİ HANIMEFENDİLER VE BEYEFENDİLER;  ÖNCELİKLE OKUL-AİLE BİRLİĞİMİZ ADINA HEPİNİZİ SAYGI İLE SELAMLIYOR VELİ TOPLANTIMIZA HOŞ GELDİNİZ DİYORUM. OKULUMUZA YENİ GELEN BENİ TANIMAYAN VELİLERİMİZE KISACA KENDİMİ TANITMAK İSTİYORUM.

BEN HÜSEYİN ŞİMŞEK, EMEKLİYİM, 2 YILDIR OKUL AİLE BİRLİĞİ BAŞKANI OLARAK GÖREV YAPMAKTAYIM.

BU GÖREVİ ÜSTLENDİĞİM BU DÖNEMDE YAPMIŞ OLDUĞUNUMUZ FAALİYETLERDEN KISACA BAHSETMEK İSTİYORUM.

EKİM AYI İTİBARİYLE;

-           TÜM TUVALETLERE SABUNLUK, HAVLU KAĞIT VE TUVALET KAĞIDI TAKILMIŞTIR.

-           OKULUMUZ İLE OTOBÜS SON DURAĞI ARASINA SAYIN GÜZELBAHÇE BELEDİYE BAŞKANI İLE YAPILAN GÖRÜŞME NETİCESİNDE, GÜNDE 3 KERE, SABAH 1, ÖĞLEDEN SONRA 2 KERE OLMAK ÜZERE SERVİS KONULMASI SAĞLANMIŞTIR.

-                     LABORATUAR VE ATÖLYELERE 5 ADET PROJEKSİYON CİHAZI ALINARAK MONTE EDİLMİŞTİR.

-           OKULUMUZUN ÇEŞİTLİ TAMİRAT VE BAKIM İŞLERİ TAMAMLANMIŞTIR. BUNLAR;

-           ALÜMİNYUM PENCERE VE KAPILARIN TAMİRATI YAPILMIŞTIR.

-           TÜM DERSLİK TAHTALARI BEYAZ TAHTA İLE DEĞİŞTİRİLMİŞTİR. ARTIK TEBEŞİR KULLANILMAMAKTADIR.

-           OKULUN DIŞ SES SİTEMİ VE OKUL KAMERA SİSTEMİ YENİLENMİŞTİR (DEVLET BÜTÇESİNDEN ÖDEMESİ SURETİYLE YAPILMIŞTIR.)

BU KONULARI ARZ ETTİKTEN SONRA SAYIN VELİLERİMİZLE BİRKAÇ HUSUSU PAYLAŞMAK ZORUNLULUĞU HİSSEDİYORUM. OKUL AİLE BİRLİĞİNİN VARLIĞI MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL-AİLE BİRLİĞİ YÖNETMELİĞİ RESMİ GAZETE 31.05.2005/25831 SAYILI TEBLİĞİ DERGİSİ HAZİRAN 2005/2573 SAYILI KARI İLE YÜRÜRLÜĞÜ GİRMİŞTİR. BU YÖNETMELİĞİN AMACI, OKUL-AİLE BİRLİKLERİNİN KURULUŞ, İŞLEYİŞ, GÖREV, YETKİ VE SORUMLULUKLARINA İLİŞKİN USUL VE ESASLARI DÜZENLEMEKTİR.

BU YÖNETMELİK, MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINA BAĞLI OKULLARIN OKUL-AİLE BİRLİKLERİNİN KURULUŞ VE İŞLEYİŞİ, BİRLİK ORGANLARININ OLUŞTURULMASI VE SEÇİM ŞEKİLLERİ, SOSYAL VE KÜLTÜREL ETKİNLİKLER İLE KAMPANYA VE KURSLARDAN SAĞLANAN MADDE KATLILAR, BAĞIŞLARIN KABULÜ, HARCANMASI VE DENETMENMESİYLE KANTİN, AÇIK ALAN, SALON VE BENZERİ YERLERİN İŞLETTİRİLMESİ VEYA İŞLETİLMESİNDEN SAĞLANAN GELİRLERİN DAĞITIM YERLERİ, ORANLARI, HARCANMASI VE DENETLENMESİNE DAİR USUL VE ESASLARI KAPSAR.

OKUL AİLE BİRLİĞİ BAŞKANLIĞIM SÜRESİNCE BU YÖNETMELİK ÇERÇEVESİNDEN ÇIKMAMAYA  ÖZEN GÖSTERDİM. HERŞEYİN HUKUKSAL ÇERÇEVEDE YÜRÜTÜLMESİNE VE OKUL AİLE BİRLİĞİ YÖNETMELİĞİ VE OKUL İDARESİNİ BAĞLAYAN YÖNETMELİK VE YÖNERGELERİ BİRBİRİNE KARIŞTIRMAMAYA ÇALIŞTIM.

BU YÖNETMELİĞİN MADDE 5 TE BELİRTİLEN BİR KISMINI SİZLERLE PAYLAŞMAK İSTERİM. “OAB OKUL İLE AİLE ARASINDA BÜTÜNLEŞMEYİ GERÇEKLEŞTİRMEK, VELİ VE OKUL ARASINDA İLETİŞİMİ VE İŞBİRLİĞİNİ SAĞLAMAK, EĞİTİM-ÖĞRETİMİ GELİŞTİRİCİ FAALİYETLERİ DESTEKLEMEK, MADDİ İMKANLARDAN YOKSUN ÖĞRENCİLERİN ZORUNLU İHTİYAÇLARINI KARŞILAMA VE OKULA MADDİ KATKI SAĞLAMAK ÜZERE KURULUR.”

BU ÇERÇEVEDE AYNI YÖNETMELİKTE YAZAN TÜM VELİLERİN ÜYESİ OLDUĞU MADDE 11 GENEL KURULUN GÖREVLERİNDEN KISACA BAHSETMEK İSTERİM.

 

“A. YÖNETİM KURULU OKUL MÜDÜRÜ, ÖĞRETMENLER KURULUNCA SEÇİLEN BİRER ASİL VE YEDEK MÜDÜR YARDIMCISI VE ÖĞRETMENİN DIŞINDA, VELİLER ARASINDAN 4 ASİL, 4 YEDEK; ÖĞRENCİ MEVCUDU YÜZÜN ALTINDA OLAN OKULLARDA İSE ÖĞRETMENLER KURULUNCA SEÇİLEN BİR ASİL, BİR YEDEK MÜDÜR YARDIMCISI/ÖĞRETMEN DIŞINDA, VELİLER ARASINDAN 3 ASİL, 3 YEDEK ÜYEYİ SEÇMEK,

 

B. DENETİM KURULLARINA VELİLER ARASINDAN 2 ASİL, 2 YEDEK; ÖĞRETMENLER ARASINDAN DA BİRER ASİL VE YEDEK ÜYE SEÇMEK,

 

C. YÖNETİM VE DENETİM KURULU FAALİYET RAPORLARINI GÖRÜŞEREK İBRA ETMEK.

 

D. ÖNCELİKLERİNE GÖRE OKULUN VE ÖĞRENCİLERİN İHTİYAÇLARINI DİKKATE ALARAK HAZIRLANAN TAHMİNİ BÜTÇEYİ GÖRÜŞMEK.

 

E. İHTİYAÇLARIN GİDERİLMESİNE YÖNELİK YÖNETİM KURULUNU YETKİLENDİRMEK.

 

F. OKULUN EĞİTİM-ÖĞRETİM KALİTESİNİN YÜKSELTİLMESİNE İLİŞKİN ÖNERİLERDE BULUNMAK.”

 

BU MADDE BİZ VERİLERİN SORUMLULUĞUNU ANLATMAKTADIR.

BU SORUMLULUĞUMUZU İFADE ETTİKTEN SONRA YAPILAN SON GENEL KURUL TOPLANTISINDAN BİRAZ BAHSETMEK İSTİYORUM. GENEL KURUL TOPLANTISININ BİRİNCİSİ YETERLİ KATILIM OLMAMASI NEDENİYLE ERTELENDİ. İKİNCİSİ İSE ANCAK YÖNETMELİĞİNİN CEVAZ VERDİĞİ ASGARİ MİKTARDA VELİNİN KATILIMIYLA YAPILABİLDİ. BU DURUM ASLINDA BİZLERİN ÇOCUKLARIMIZ İLE NE KADAR İLGİLENDİĞİMİZ ÇOCUKLARIMIZIN EĞİTİMİNE NE KADAR ÖNEM VERDİĞİNİ GÖSTEREN ÇOK ÜZÜCÜ BİR DURUMDUR. ÇOCUKLARIMIZI SADECE OKULA GÖNDERİP TÜM SORUMLULUĞU ÖĞRETMENLER VE OKUL İDARESİNE TERK EDEREK VE TAKİP ETMEYEREK ÇOCUKLARIMIZIN BAŞARISINA NE KADAR KATKI SAĞLADIĞIMIZI  TEKRAR DÜŞÜNMEMİZ GEREKMEKTEDİR.

OKUL AİLE BİRLİĞİ BAŞKANI OLARAK ŞUNU İFADE ETMEK İSTERİM. ASLINDA OKUL AİLE BİRLİĞİ YÖNETİMİNE GİRMEYİ DÜŞÜNMÜYORDUM. ANCAK ŞUNU GÖRDÜM Kİ, BU OKULDA BAZI DEĞİŞİKLİKLER VE GELİŞMELER OLMAKTADIR. GEÇEN SENEKİ MÜDÜRÜMÜZÜ TENZİ EDEREK SÖYLEMEK İSTİYORUM. HER YÖNETİCİNİN KENDİ ÇAPINDA YÖNETTİKLERİ KURUMLARA MUTLAKA KATKILARI BULUNMAKTADIR. ANCAK; YENİ KATILAN MÜDÜRÜMÜZ SAYIN ŞUAYİP KURT BEYEFENDİNİN YÖNETİM YAKLAŞIMI ÖĞRENCİYE BAKIŞ AÇISI, ÖĞRENCİ ODAKLI OLMASI VE BİNALARIN VE EĞİTİMCİLERİN ÖĞRENCİLER VAROLDUĞU İÇİN BURADA BULUNUDUĞUNU DÜŞÜNMESİ BİZ VELİLER VE ÇOCUKLARIMIZ İÇİN BÜYÜK BİR KAZANÇTIR.

BUNUN ETKİSİNİ BEN BİR VELİ OLARAK  ÇOCUKLARIMIZIN GÖZLERİNDEN VE DİSİPLİNSİZLİK OLAYLARININ GEÇEN SENEYE NAZARAN AZLIĞINDAN GÖREBİLİYORUM. BU NEDENLE ÇOCUKLARIMIZIN DAHA İYİ EĞİTİM ALMALARI AÇISINDAN YÖNETİME TÜM MANEVİ KATKILARINIZI SAĞLANAMIZI İSTİRHAM EDİYORUM.

BU GENEL KONULARI ARZ ETTİKTEN SONRA BİZLERİ VE ÇOCUKLARIMIZI İLGİLENDİREN OKUL İÇİ TEMİZLİK VE ÇALIŞTIRILAN ELEMANLAR İLE İLGİLİ HUSUSLARDAN BAHSETMEK İSTİYORUM. OKULUMUZDA 1 GÜVENLİK GÖREVLİSİ VE 2 TEMİZLİK ELAMANI İSTİHDAM EDİLMEKTEDİR. BU ÜÇ ELAMANIN OKUL AİLE BİRLİĞİNE MALİYETİ AYLIK YAKLAŞIK SİGORTALARI İLE BİRLİKTE 3.000 TL’Yİ BULMAKTADIR. ŞU ANDA OKUL AİLE BİRLİĞİNİN KASASINDA TOPLAM 930 TL. PARA BULUNMAKTADIR. BU İHTİYAÇLARIN HİÇ BİR OKULDA OLMADIĞI GİBİ BİZİM OKULUMUZDA DA MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI KAYNAKLARINDAN SAĞLAMANIN İMKANI BULUNMAMAKTADIR. ZATEN OKUL AİLE BİRLİĞİKLERİNİN ASLINDA BU NEDENLERLE OLUŞTURULDUĞUNU HEPİMİZ ÇOK İYİ BİLİYORUZ.

SİZLERDEN BURADA ÇOK BÜYÜK MEBLALARDA PARALAR TALEP ETMİYORUZ. TALEP ETMİŞ OLSAM BİLE ZATEN VELİLERİMİZDEN BÖYLE BİR DESTEĞİN GELMESİNİDE AÇIK SÖYLEMEK GEREKİRSE BEKLEMİYORUM. ANCAK, HİÇ OLMAZSA SENE BAŞINDA TUVALETLERE KOYDUĞUMUZ TUVALET KAĞITLARININ, SABUNLUKLARIN, HAVLU KAĞITLARINLARIN İDAMESİNİN SAĞLANABİLMESİ,

HALEN ÇALIŞMAKTA OLAN GÖREVLİLERİMİZİN MAAŞLARINI VEREBİLMEMİZ VE ÇOCUKLARIMIZIN SINAV KAĞITLARININ FOTOKOPİ İHTİYAÇLARINI KARŞILAYA BİLMEMİZ AÇISINDAN ÜZERİMİZE DÜŞEN GÖREVİ YERİNE GETİREBİLİRİZ.

BU ÇOK BÜYÜK BİR MEBLA DEĞİLDİR. TÜM BU GİDERLERİ KARŞILAYA BİLMEMİZ İÇİN DÖNEM BAŞLARINDA 25.00 TL OLMAK ÜZERE İKİ DÖNEMDE TOPLAM 50.00 TL. Yİ OKULUMUZA BAĞIŞLARSAK YETERLİ OLACAKTIR. SİZLERDEN İSTİRHAM EDİYORUM. LÜTFEN BU KONUDA DUYARLI OLALIM. BİRAZDAN SINIFLARA GİTTİĞİMİZDE SINIF ÖĞRETMENLERİNE BU PARALARI TAKDİM EDELİM. EVİMİZDE, İŞYERLERİMİZDE TUVALETLERE GİTTİĞİMİZDE ELLERİMİZİ YIKAYIP TEMİZ BİR TUVALETTE İHTİYAÇLARIMIZI GİDERMEK İSTERKEN, ÇOCUKLARIMIZINDA BÖYLE TEMİZ BİR ORTAMDA İHTİYAÇLARINI GİDERMESİNE YARDIMCI OLALIM. AKSİ TAKDİRDE OKULUMUZDA TEMİZLİK İLE İLGİLİ SORUNLAR BAŞGÖSTERECEKTİR. ÇOCUKLARIMIZ PİSLİK İÇERİSİNDE OKULA GİDİP GELECEKLERDİR.

BU OKUL HEPİMİZİN OKULU, BU OKULDA OKUYAN ÇOCUKLAR BİZİM ÇOCUKLARIMIZ, ÇOCUKLARIMIZIN SAĞLIKLI VE TEMİZ BİR ORTAMDA EĞİTİM ALMASI HEPİMİZİN İSTEYECEĞİ BİR DURUMDUR.

SÖZLERİMİ TAMAMLARKEN TÜM YÖNETİM KURULU ÜYELERİMİZ ADINA HEPİNİZE SAYGILARIMI SUNARIM.

Yorum EkleYazar Hakkında

Cumhuriyetin temel ilkelerine bağlı, her yönüyle bağımsız, kendi insanları ile barışık bir ülkede yaşama özlemini taşıyan bir yurtsever.

Arşiv Takvimi

Aralık 2010
Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
« Kas   Oca »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Eski Yazılar