Nedir

Ermenilerin 1890-1909 Arasında Çıkardığı Önemli Olaylar (9)

Nisan 24, 2010 | Kategori: Ermeni Meselesi

5. BAB-I ALİ GÖSTERİSİ : 30 Eylül 1895′de Ermeni Patriği İzmirliyan önderliğinde üç-dört bin Ermeni, Kumkapı Patrikhanesi önünde toplanarak Babıali’ye doğru yürüdüler. Babıali’ ye doğru yürüyen Ermeniler, kendilerini uyaran Jandarma Binbaşısı Servet Bey’i şehit ettiler. 5.000 kişiye ulaşan Ermenilerin yürüyüşünü zabıta ve halk tarafından önlendi. Hedefleri yabancı devletlere Ermeni meselesini duyurmaktı. Bunda da başarılı oldular.

İstanbul’daki İngiliz sefirinin olayla ilgili İngiliz Dışişleri Arşivi’ndeki notları; “Gösteri 30 Eylül günü yapıldı. Ancak barışçıl amaçlı olduğu bildirilen gösteri barışçı nitelikten uzaktı. Göstericiler, hareketin organizatörleri tarafından dağıtıldığından edilmemesi gerekecek, aynı cins tabanca ve kamalarla silahlanmışlardı. Hıncakm gayesinin karışıklık çıkarmak, kan döktürmek yoluyla Avrupa devletlerinin Ermeniler lehinde müdahalesini teinin etmek olduğunu düşünmek için yeterli sebepler vardı… İlk ateşi açanların Ermeniler olduğundan hiçbir şüphe yoktur.”

Ermeni Çeteciler

Erkekleri ve aileden erkek yakınları harpte olduğundan, çaresiz ve savunmasız durumda bulunan Diyarbekir’in Şark nahiyesi Hızırilyas köyünden bir grup kadın ve çocuğun 23 Temmuz 1915 tarihinde Mersendere mevkiinde Ermeni çeteci Hono ve ona bağlı çete mensupları tarafından hançer ve ateşli silâhlarla vahşice öldürülmeleri. ‘Ermeni Amal ve Hare kât- 1 İhtilâl iyesi; Tesâvir ve Vesaik’ adi ı kitaptan

6. TRABZON VE ANADOLU’NUN DİĞER ŞEHİRLERİNDEKİ OLAYLAR : 2 Ekim 1895 tarihinde eski Van Valisi Bahri Paşa ile Trabzon Komutam Hamdi Paşa’nın iki Ermeni tarafından silahlı saldırı sonucu yaralanmaları üzerine Trabzon olayları başlamıştır. Olaylar 8 Ekim günü Şınark isimli bir Ermeni’nin halkın üzerine ateş etmesiyle genişlemiştir. Bu olayları 21 Ekim 1895′te Erzincan’da birkaç Ermeni’nin Türklere ateş açması takip etmiştir. Bitlis’te Protestan bir misyoner George’un tahrikleriyle Ermeniler cuma namazındayken Türklere saldırmışlardır. 27 Ekim’de Maraş’ta Ermeniler yine Türklere ateş açmışlar ve Ermeniler 30 Ekim’de bu kez de Erzurum’da vali ve vilayette çalışanları öldürme kastıyla isyan çıkarmıştır. 2 Kasım 1895 tarihinde Diyarbakır’da Ermeniler halkın Cuma namazında olmasını fırsat bilerek, namaz kılanlara ateş açmışlardır. Çıkarılan yangında cami ve medreselerle Türklere ait bin kadar dükkan tahrip edilmiştir.

7.         ZEYTUN İSYANI: Bu eylemlerin biri de, 24 Ekim 1895 28 Ocak 1896 arasında Hıncaklarca gerçekleşen Zeytun İsyanıdır. Bu isyanda toplanan 6.000 Ermeni, Hükümet Binasını işgal ettiler. Ermenilerce  kaymakam,   50   subay  ve  600  er  esir  alındı. Osmanlı’nın “Sadık Millet” inin ‘Ermeni kadınları ise, alınan esirleri öldürecek kadar Türklere kin beslediklerini gösterdiler.

1895 Zeytun İsyanı’nı başlatanlardan Aghasi, günlüğünde şunları yazar: “30 Eylül’de İstanbul’da Ermeniler büyük bir gösteri yaptılar. 10 Ekim’de hükümet Alabaş Köyü’ne Ermenilerin durumunu tespit için iki jandarma yollamıştı. Hırslanan Alabaşlar bu iki jandarmayı bir ağaca bağlayıp yaktılar.

İsyanın başından sonuna kadar (Türkler) 13.000′i asker, gerisi başı bozuk olmak üzere 20.000 kişi kaybettiler, biz sadece 125 kişi kaybettik, bunların 65′i kalleşçe vuruldu. ”

8.         VAN İSYANI : 3 Haziran 1896 tarihinde gerçekleşen isyanın, 1915 tarihine kadar aralıklarla devam ettiğini ileride göreceğiz. Van’ın, Kafkasya ve İran sınırına çok yakın olması, Ermenilerin diğer yerlerden çok fazla silah ve cephane bulmasına yarıyordu. Bu bölgede Ermeniler hem daha organize hem de daha güçlüydüler.

6 yıl süreyle önce Van’da ve sonra Erzurum’da Rusya’nın konsolosluğunu yapan General Mayewski Van İsyanı öncesi yazdığı raporunda şunları kaydeder : “… Her yerde olduğu gibi baharla birlikte ihtilal hareketleri de önem kazanmaya başladı. Şehrin yakınlarında öldürülüp vücutları parçalanan insanlardan bahsedilmeye başlanıldı. İhtilalciler bu gibi cinayetlere karşı bir araştırma yapılmadığını gördükçe, günden güne daha da cesaret kazandılar. Bununla beraber Ermenilerin cüretleri arttığı müddetçe Müslümanların da sabrı azalıyordu. ”

İngiliz Konsolosu Williams da: “Taşnakların Van’da 400 kadar mensubu var, sayısının 50′yi geçmediğini sandığım Hınçaklarla birlikte bunlar kendi dindaşlarını terörize ve yaptıkları taşkınlık ve çılgınlıklarla Müslüman halkı tahrik ediyor, reformların gerçekleştirilmesine imkan vermiyorlar. Eğer bunlar susturulabilse bölgenin emniyetini engelleyen en büyük engelin ortadan kalkacağına eminim.” diye raporuna yazmıştır.

Ermeni Çeteciler3

Van’ın Zeve köyündeki toplu mezar kazısında olayın tanıklarından İbrahim Sargın, yerli-yabancı basın-yayın kuruluşları temsilcilerine Ermeni çetecilerin yaptığı katliâmı anlatırken. ‘Yakın Tarihimizde Van Uluslararası Sempozyumu, 2-5 Nisan 1990; Ankara, 1990′ad ve basım tarihli kitaptan

Ermeni Çeteciler4

Van Müzesi Katliâm Seksiyonu’nda teşhir edilen, Ermeni çeteciler tarafından balta ve satırla parçalanarak öldürülen Türkler ‘e ait kol ve bacak kemikleri

9.         OSMANLI BANKASI BASKINI :  14 Ağustos 1896 tarihinde gerçekleşen Osmanlı Bankası İşgali ise yine Taşnak Komitesi’nin eseridir. Bankadaki memurları rehin alan Ermeniler, İstanbullulara bir hayli korkulu günler yaşatmıştır. Ermenilerin evlerinden halkın üzerine bombalar atması üzerine, halk da Ermenilere karşılık vermiştir. İngiliz Elçiliği’nin İngiliz Dış İşleri Arşiyi’ndeki 3Ağustos 1896 tarihli telgrafında :   “Ermenilerin bu bomba atışların devamının Türkleri cidden tahrik etliği inkar edilemez, “denilmektedir.

Kaynak : Sözde Ermeni Soykırımının Gerçek Yüzü

Ahmet GÜREL


Yorum EkleYazar Hakkında

Cumhuriyetin temel ilkelerine bağlı, her yönüyle bağımsız, kendi insanları ile barışık bir ülkede yaşama özlemini taşıyan bir yurtsever.

Arşiv Takvimi

Nisan 2010
Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
« Mar   May »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Eski Yazılar