Nedir

Ağaçlar ve Özellikleri

Ocak 23, 2010 | Kategori: Bilimsel Konular

Ağaçların Özellikleri

Ağaçlar, yaşamları boyunca büyümeyi sürdüren odunsu bitkilerdir. Biçimleri, büyüklükleri ve yaşam süreleri, türden türe önemli değişiklikler gösterir. Yeryüzünde, narin süs ağaçlarından, dev sekoyalara kadar, 20.000’den fazla ağaç türü olduğu biliniyor. Bilinen en yaşlı ağaç, California’da (ABD) bulunan 4700 yaşındaki bir çam ağacıdır. Bilinen en uzun boylu ağaçsa, Avustralya’da bulunan yaklaşık 150 metre boyundaki bir okaliptüs ağacıdır. Ağaç türlerinin en çeşitli olduğu yerler, tropikal yağmur ormanlarıdır. Ülkemizde de çok sayıda ağaç türü görülür. Ağaçların biçimleri ve büyüklükleri birbirinden ne kadar farklı olursa olsun, iki bitki grubundan birine aittirler: Açık tohumlular ya da kapalı tohumlular. Kapalıtohumlu bitkiler, tohumu koruyucu bir katmanla kaplı, çiçekli bitkilerdir. Bilinen bitki türlerinin % 90′ı kapalıtohumludur. Açıktohumlu bitkilerse, koruyucu bir katmanla kaplanmamış tohumlar üreten ağaçlar ve çalılardır. Bunlar çiçek açmazlar. En bilinenleri, servi, çam, ladin, ginko gibi ağaçlardır.

Ağaçları Nasıl Tanırız?

Ağaç türlerinin birbirlerinden farklarını belirleyen kendine özgü özellikleri vardır. Genellikle, ağaçları tanımanın en kolay yolu yapraklarına bakmaktır. Öncelikle, ağacın iğne yapraklı mı, yoksa geniş yapraklı mı olduğuna dikkat edin. Yapraklarının biçimini, rengini ve dalların üzerinde düzenleniş biçimini inceleyin. Bunu yaparken dikkatli olmak gerekir, çünkü bazı ağaçların yaprakları birbirine çok benzer. Örneğin, çınar ve çınar yapraklı akçaağaç gibi. Ağacın gövdesinin rengi ve dokusu, varsa çiçeklerinin ve meyvelerinin özellikleri de onu tanımanıza yardımcı olacaktır. Kimi ağaçlarıysa, sadece uzaktan nasıl göründüklerine bakarak tanıyabilirsiniz. Örneğin salkım söğüt gibi bazı ağaçların biçimleri kolayca ayırdedilmelerini sağlar.

Dev Sekoya

Dev Sekoya

Boy 96 metreye kadar uzayabilir. Özellikleri Yeryüzünün en uzun yaşayan canlılarındandır. 3000 yıldan daha uzun süre yaşayanları vardır. Gövdesinin çapı 10 metreyi bulabilir. Herdem yeşil bir ağaçtır, gövdesi yangına dayanıklıdır. Kuzey Amerika’ya özgüdür. Adını K. Amerika’daki Cherokee yerlilerinden biri olan Şef Seguoia’dan almıştır.

Titrek Kavak

Titrek Kavak

Boy 15 metreye kadar uzayabilir. Özellikleri Türkiye’de doğal olarak yayılış gösteren dört kavak türünden biridir. Genellikle küçük topluluklar halinde görülür. Yaprakları parlak, yeşil renklidir. Gövdesi ince, çatlaksız ve beyazımsı gri renktedir. En ilginç özelliği, küçük bir rüzgârda bile yapraklarının hışırdamasıdır.

Mazı

Mazı

Boy 12 metreye kadar uzayabilir. Özellikleri Açık yeşil renkte, kozalaklı bir ağaç türüdür. Dallarının yukarı doğru oluşu ve ilginç görünümlü meyveleriyle kolayca tanınır. Dış görünüşü piramidi andırsa da, özellikle park ve bahçeleri süslemede kullanılan farklı biçimleri vardır. Anavatanı Kore ve Mançurya’dır.

Gürgen

Gürgen

Boy 20 metreye kadar uzayabilir. Özellikleri Ülkemizin iç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu dışındaki bölgelerinde karışık ormanlarda görülür. Gövdesi grimsi renkte ve girintili çıkıntılıdır. Tırtıklı ve üzeri minik tüylerle kaplı yapraklan en belirgin özelliklerinden biridir. Sert kerestesi nedeniyle mobilyacılıkta kullanılır.

Alıç

Alıç

Boy 10 metreye kadar uzayabilir. Özellikleri Avrupa’ya özgüdür. Sıcak ve kuru karasal iklimi sever. Yol kenarlarında, makiliklerde ve karışık ormanlarda görülür. Gövdesi gençken kahverengi renkte ve düzdür. Yaşlandıkça gövdesinin rengi koyulaşır, üzerinde çatlaklar oluşur.

At Kestanesi

At Kestanesi

Boy 25 metreye kadar uzayabilir. Özellikleri Balkan yarımadasının güneyine özgü bir ağaçtır. Ülkemizde özellikle kentlerde, yol kenarlarında vardır. Sıcak ve güneşli iklimlerde yetişir; ışığı sever. Gövdesi kırmızımsı kahverengi renklidir ve üzerinde çatlaklar vardır. Kestaneye benzeyen meyveleri yenmez.

Ceviz

Ceviz

Boy 30 metreye kadar uzayabilir. Özellikleri Avrupa’dan Himalayalara kadar uzanan bölgeye özgü, kışın yapraklarını döken bir ağaç türüdür. Kerestesi değerli kabul edildiği için ormanları aşırı kesime uğramıştır. Daha çok parklarda ve bahçelerde vardır. Gövde kabuğu düz ve gri renklidir.

Ahlat

Ahlat

Boy 8-10 metreye kadar uzayabilir. Özellikleri Özellikle Orta Anadolu ve Trakya olmak üzere yurdumuzun tüm bölgelerinde görülür. Kurak, karasal iklimi sever. Yapraklarının iki yüzü de gri-beyaz yumuşak tüylerle kaplıdır, ilkbaharda çiçeklenir, kışın yapraklarını döker. Yabani armut adıyla da bilinir; meyveleri yeşil renktedir ve yenir.

Ginko

Ginko

Boy 40 metreye kadar uzayabilir. Özellikleri Günümüze kadar gelebilmiş en eski ağaçtır. 200 milyon yıl önceye ait fosilleri bulunmuştur. Güneşi ve nemli toprağı sever. Yavaş büyür; 20 yaşına gelene kadar meyve ya da çiçek vermez. Anavatanı Çin’de kutsal olarak kabul edilir.

Badem

Badem

Boy 8 metreye kadar uzayabilir. Özellikleri Badem, Asya’nın güneybatısına özgü bir ağaç türüdür. Ülkemizin hemen hemen her yerinde yetişir. Mart ve Nisan ayında açan pembe ya da beyaz çiçekleri, ilkbaharın habercisidir. Acı ve tatlı meyve veren iki çeşidi vardır. Tatlı bademin tohumları çerez olarak tüketilir.

Ladin

Ladin

Boy 35 metreye kadar uzayabilir. Özellikleri iğne yapraklıdır. Uzaktan bakıldığında göknara benzese de, sarkık kozalaklarıyla ondan kolayca ayırdedilir. Yaprakları kısa, sivri uçludur ve enine kesitleri dört köşelidir. Doğu Karadeniz Bölgesi’nde doğal olarak yetişir.

Igde

İğde

Boy 7-8 metreye kadar uzayabilir. Özellikleri Asya’nın ılıman kesimlerine özgü bir ağaçtır. Güneşi sever, sıcak ve kuru ortamlarda yaşar. Dallarının sarkıklığı ve gümüşi renkteki yaprakları sayesinde kolayca tanınır. Meyveleri turuncu renklidir, biçimleri zeytine benzer ve yenilebil

Toros Sediri

Toros Sediri

Boy 40 metreye kadar uzayabilir. Özellikleri Dört değişik sedir türünden biri olan Toros sedirinin dünya üzerindeki en geniş ormanları Türkiye’dedir. Herdem yeşil, iğne yapraklı bir ağaçtır. Yaprakları koyu yeşil ya da mavimsi yeşil, sivri uçlu ve kısadır. Gençken dış görünüşü piramidi andırır; yaşlı bireylerinin görünümü şemsiyeye benzer.

Cınar Yapraklı Akçaağaç

Çınar Yapraklı Akçaağaç

Boy 25 metreye kadar uzayabilir. Özellikleri Akçaağacın yapraklarının biçimi türden türe farklılık gösterir. Çınar yapraklı akçaağaç, ülkemizde en çok görülen akçaağaç türlerinden biridir. Karasal iklime dayanıklıdır. Gövdesi gri renklidir ve üzerinde uzunlamasına çatlaklar vardır.

Cınar

Çınar

Boy 35 metreye kadar uzayabilir. Özellikleri Yapraklarının biçimi eli andırır. Meyveleri 2-2,5 cm çapında, küre biçimindedir ve dikensi tüylerle kaplıdır. Ülkemizde doğal olarak görülen türü doğu çınarıdır. Ormanlık bölgelerde, akarsu yataklarında rastlanır. Kentlerimizde görülen akçaağaç yapraklı çınar ve bat çınarının anavatanı Avrupa ve Kuzey Amerika’dır.

Sarı Çam

Sarı Çam

Boy 5-15 metre kadardır. Özellikleri Gövdesinin üst bölümleri sarı renklidir, iğne yapraklarının kısa oluşu ve mavimsi yeşil rengiyle de öteki çam türlerinden ayırdedilebilir. 600 yıl kadar yaşayabilir. Avrupa’dan Sibirya’ya kadar uzanan bölgede görülür. Türkiye’deyse Karadeniz Bölgesi’ne özgüdür.

Huş

Huş

Boy 10-20 metreye kadar uzayabilir. Özellikleri En belirgin özelliği gövdesinin beyaz renkte olmasıdır. Ağaç yaşlandıkça gövdesinde derin çatlaklar oluşur ve dalları sarkık bir görünüm alır. Kışın yapraklarını döker. Anadolu’nun kuzeydoğusundaki yüksek kesimlere özgü olsa da, park ve bahçelerde de vardır.

Karaçam

Karaçam

Boy 20-30 metreye kadar uzayabilir. Özellikleri Kıyı bölgelerimizin dağlık kesimlerinde ormanlar oluşturur. Gövdesinin ve dallarının kalınlığıyla; koyu gri ve derin çatlaklı kabuğuyla öteki çam türlerinden kolayca ayırdedilir. İğne yaprakları koyu yeşil renktedir. Avusturya, Korsika ve Anadolu’da doğal olarak yetişir.

Saçlı Meşe

Saçlı Meşe

Boy 30-35 metreye kadar uzayabilir. Özellikleri Farklı türleri ülkemizin hemen hemen tüm bölgelerinde görülür. Ilıman iklimi ve güneşi sever. Rüzgâra dayanıklıdır. Palamut adı verilen meyveleriyle ünlüdür. Kabuğu grimsi renkte ve çatlaktır. Kışın yapraklarını döker. Eski bir inanışa göre, ilk yaratılmış ağaç meşedir.

Kızıl Ardıç

Kızıl Ardıç

Boy 4-8 metreye kadar uzayabilir. Özellikleri iğne yapraklı bir ağaç türüdür. Doğal yaşam alanı bozkırlar ve makiliklerdir. Hemen hemen tüm bölgelerimizin yüksek kesimlerinde geniş yayılış gösterir. Gövdesinin kırmızımsı rengi, en belirgin özelliğidir. Anavatanı Akdeniz Bölgesi’dir.

Kayın

Kayın

Boy 40 metreye kadar uzayabilir. Özellikleri Daha çok kuzey bölgelerimizde görülür. Gövdesi düz ve silindirik biçimlidir. Meyvesi, doğada bazı hayvan türleri için önemli bir besin kaynağıdır. Ülkemizde, doğu kayını ve batı kayını olmak üzere iki türü vardır.

Ihlamur

Ihlamur

Boy 20-30 metreye kadar uzayabilir. Özellikleri Ihlamur genellikle yol ve gölge ağacı olarak kullanılır. Kışın yapraklarını döker. Yapraklarının kalp biçiminde oluşuyla diğer ağaçlardan kolayca ayırt edilir. Çiçekleri kurutularak çay olarak içilir. Ülkemizde üç farklı türü yetişir.

Dişbudak

Dişbudak

Boy 40 metreye kadar uzayabilir. Özellikleri Avrupa ve Batı Asya’ya özgü bir ağaç türüdür. Ilıman bölgelerde görülür. Kent iklimine, hava kirliliğine ve deniz suyuna dayanıklıdır. Gençken gövde kabuğu düzdür; yaşlandıkça gövdesinde çatlaklar oluşmaya başlar. 200-300 yıl yaşayabilir.

Salkım Sögüt

Salkım Söğüt

Boy 10-15 metreye kadar uzayabilir. Özellikleri Güneşli yerlerde, nemli ve sulak alanlarda yetişir. En önemli özelliği, dallarının aşağı doğru sarkık olmasıdır. Yapraklarının üst yüzü koyu yeşil, alt yüzüyse grimsi yeşil renktedir. Orta Asya kökenli bir ağaçtır. Kışın yapraklarını döker. Parklarda ve bahçelerde sık görülür.

Doğu Karadeniz Göknarı

Doğu Karadeniz Göknarı

Boy 35 metreye kadar uzayabilir. Özellikleri iğne yapraklıdır. 2-3 cm uzunluğundaki iğne yapraklarının alt yüzünde beyaz çizgiler vardır. Gövdesinin alt bölümündeki dallan yanlara doğru, tepelerde yukarı doğru yönlenmiştir. Uludağ göknarı adı verilen göknar türü, Dünya üzerinde yalnızca ülkemizde, Batı Karadeniz’de görülür.

Kaynak : TübitakAğaçlar ve Özellikleri yazısına 43 Yorum Var

sinanNo Gravatar

Nisan 5, 2012 : 10:56

site çok güzel ödevimi öğretmen çok beyendi hazırlayan her keze çok teşekkürler

iremNo Gravatar

Ekim 14, 2012 : 15:17

cok güzel site masallah

ayşeNo Gravatar

Kasım 2, 2012 : 16:31

gerçekten güzel bir site.Ödevime yardımcı oldu.emeği geçen herkese teşekkürler…

dilanNo Gravatar

Aralık 1, 2012 : 15:17

gercekten çok iyi bir site müzik aletleri yapımı öğrencisi olarak istediim bilgiye ulaşa biliyorum

tuğçeNo Gravatar

Mart 2, 2013 : 19:57

site gerçekten çok güzel emeği geçen herkesin ellerine sağlık…öğrencilerime tavisiye edeceğim… fakat keşke biraz daha fazla çeşit verilebilse….

Yakamoz (Gerçek ismim)No Gravatar

Mart 6, 2013 : 18:06

Çoook saolun ok işime yaradı 5. sınıfa gidiyorum ödevimdi.Yaradı çook saolun hem ağaçları öğrenmiş oldum.

ZerenNo Gravatar

Mart 21, 2013 : 21:49

Çok güzel 2. sınıfa gidiyorum arkadaşlarımın bilmediği bir
çok ağaç buldum ödevdi.Harika bir şey.

ufukNo Gravatar

Mart 28, 2013 : 09:50

güzelbir site ödevime yardımcı oldu

mehmet beratNo Gravatar

Nisan 4, 2013 : 20:54

Süüüüüüüüper yani tek kelimeyle muhteşem ödevimden 100 aldım

aliNo Gravatar

Nisan 7, 2013 : 18:24

cooook guzel insallah odevden 100 alırım

Eda AykutNo Gravatar

Nisan 8, 2013 : 22:40

puanım 100 olldu

CihanNo Gravatar

Nisan 23, 2013 : 10:09

Ben sedir ile ardıçları karıştırıyorum . Nasıl ayırt edebiliriz . Bana elektronik posta ile bilgi verir misiniz ?

furkanNo Gravatar

Nisan 29, 2013 : 20:52

güzel

muhammet aliNo Gravatar

Mayıs 1, 2013 : 21:52

ççççççççççççççoooooooooooook güzel

HASANNo Gravatar

Mayıs 1, 2013 : 21:54

İYİ İDARE EDER

fatih gürgen kısaca süper fatihNo Gravatar

Mayıs 12, 2013 : 11:23

çok iyi saol çok saol:):):):):):):):)

berfimNo Gravatar

Mayıs 28, 2013 : 10:02

cocukların araştırması icin cok uygun

mahsumNo Gravatar

Mayıs 28, 2013 : 10:06

odevimi yapmamda yardıncı oldu

berfim berfimNo Gravatar

Mayıs 28, 2013 : 10:09

gercektenmi ya

besimeNo Gravatar

Mayıs 28, 2013 : 10:10

bence çok iyi ama biraz uzun gibi

misafirNo Gravatar

Mayıs 30, 2013 : 20:51

güzel

beyzaNo Gravatar

Ekim 22, 2013 : 21:18

hiçbir yerde bukadar ğüzel ve kısa bir bilgi bulamassınız gerçekten

bu site süperNo Gravatar

Ekim 25, 2013 : 20:11

çok güzelödevim için bakmadım dolaşırken çıktı okuyun tavsiye ederim

gizemNo Gravatar

Aralık 28, 2013 : 12:25

sağol çok teşekkürler ödevime çok yardımcı oldu

efeNo Gravatar

Mart 8, 2014 : 16:44

güzel ama çam ağacı yok

MELEKNo Gravatar

Mart 18, 2014 : 22:37

Çok saolun teşkür ederim kardeşimin ödevine çok yardımcı oldu

ilkeNo Gravatar

Mart 27, 2014 : 19:20

çok güzel

furkanNo Gravatar

Nisan 8, 2014 : 19:03

Çok teşekkür ederim.Ödevime yardımcı oldunuz :)

hülyaNo Gravatar

Nisan 10, 2014 : 17:50

çok güzel ağaçlar hakkındaki ödevimi yapabildim harika bir site

melisNo Gravatar

Nisan 20, 2014 : 08:29

ya….. bu site çokk güzell hazırlayan herkese çokkkk teşekkürler
proje ödevim için bu siteden yaralandım

neslihan arslanNo Gravatar

Mayıs 1, 2014 : 12:47

çok güzel ödevime çok ama çok yardımcı oldu

neslihan arslanNo Gravatar

Mayıs 1, 2014 : 12:48

teşekkürler

neslihan arslanNo Gravatar

Mayıs 1, 2014 : 12:49

tesekkür

zeynepNo Gravatar

Mayıs 4, 2014 : 15:23

çoooooooooooooooooooooooooook teşekkür ederim projeme çok yardımcı oldu:)

ervaNo Gravatar

Mayıs 11, 2014 : 14:07

süppppppppppper ama biraz uzun:)

ervaNo Gravatar

Mayıs 11, 2014 : 14:08

ağaçların özelliklerini gerçekten çok iyi anlatmış teşekkürler

İbrahimNo Gravatar

Kasım 10, 2014 : 21:39

Bu site aşırı güzel bana çok yardımcı oldu ağaçlar konusunu çok güzel anlatmış

sudenazNo Gravatar

Kasım 16, 2014 : 19:40

bana gore ağac yok burda ben hic semedi daha guzrl olabilirdi

zbyNo Gravatar

Aralık 4, 2014 : 17:21

hmm cemile hoca sevecek..:))

EGENo Gravatar

Şubat 18, 2015 : 20:54

BU SAYFAYI ÇOK SEVDİM

EGENo Gravatar

Şubat 18, 2015 : 20:54

BU SAYFAYI ÇOK SEVDİM

selçukNo Gravatar

Mart 5, 2015 : 20:34

bunların hangisi geniş yapraklı ağaç ve hangisi iğne yapraklı ağaç ben bulamadım

nisaNo Gravatar

Mayıs 20, 2015 : 19:33

bu ağaçtürlerinden çok yararlandım bunuyapana teşekkür ederiz bu konuyu def. yazdım hoca baktı 100 verdi TEŞEKKÜRLER

Yorum EkleYazar Hakkında

Cumhuriyetin temel ilkelerine bağlı, her yönüyle bağımsız, kendi insanları ile barışık bir ülkede yaşama özlemini taşıyan bir yurtsever.

Arşiv Takvimi

Ocak 2010
Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
« Ara   Şub »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031