Nedir

YAKUP KADRİ KARAOSMANOĞLU’nun YABAN Romanından Bir Alıntı, Milli Mücadele Zamanının Bu Güne Yansıması Gibi.

Aralık 20, 2009 | Kategori: Genel Konular

Anadolu köyünde yalnızlık içinde yaşayan Harp Malulü Ahmet Celal’in duyguları.

“Şimdi ne görüyorum? Anadolu… Düşmana akıl öğreten müftülerin, düşmana yol gösteren köy ağalarının, her gasıpla bir olup komşusunun malını talan eden kasaba eşrafının, asker kaçağını koyunda saklayan zinacı kadınların, frengiden burnu çökmüş sahte sofuların, cami avlusunda oğlan kovalayan softaların türediği yer burasıdır.

Burada, bıyıklarını makasla kırptı diye nice fikir ve ümit dolu Türk gencinin kafası taş altında ezildi. Burada, yüzü düşmana dönük, nice vatan mücahitleri savundukları kimselerin eliyle arkadan vuruldu. Burada, milli timsalin, milli bağımsızlık sembolünün yolu kaç defa kesildi ve kaç defa oturduğu şehrin etrafı isyan silahlarıyla çevrildi. Burada, ben vatan delisi millet divanesi; burada, ben harp malulü Ahmet Celal Yapayalnızım.

Bunun nedeni, Türk aydını, gene sensin! Bu viran ülke ve yoksul insan kitlesi için ne yaptın? Yıllarca, yüzyıllarca onun kanını emdikten ve onu bir posa halinde katı toprak üstüne attıktan sonra, şimdi de gelip ondan tiksinmek hakkını kendinde buluyorsun.

Anadolu halkının bir ruhu vardı, nüfus edemedin. Bir kafası vardı; aydınlatamadın. Bir vücudu vardı; besleyemedin. Üstünde yaşadığı bir toprak vardı! İşletemedin. Onu bıraktın. O, katı toprakla kuru göğün arasında bir yabani et gibi biti. Şimdi, elinde orak, buraya hasada gelmişsin. Ne ektin ki, ne biçeceksin?

Bu ısırganları, bu kuru dikenleri mi? Tabii ayaklarına batacak. İşte, her yanın yarılmış bir halde kanıyor ve sen, acıdan yüzünü buruşturuyorsun. Öfkeden yumruklarını sıkıyorsun. Sana ıstırap veren bu şey,  senin kendi eserindir.”YAKUP KADRİ KARAOSMANOĞLU’nun YABAN Romanından Bir Alıntı, Milli Mücadele Zamanının Bu Güne Yansıması Gibi. yazısına 2 Yorum Var

birsen serap erdoganNo Gravatar

Mayıs 1, 2013 : 16:59

şahane bir kitap bir solukta okudummmmmmm

BurcuNo Gravatar

Mayıs 26, 2013 : 21:17

Okadar güzel.okadar etkileyici ve okadar da büyüleyici bir kitap ki hala etkısı altındayım…Bugune kadar okudugum en ıyı kıtaplar arasında diyebilirim.Harıkulade bır eserdir herkeze canı gonulden tavsıye ederım..Çok begendım ve anlatılanların gerçek olup olmadıgını bılmek ıstıyorum..Gercekse eger kıtabın sonu ıle basını bagdastırıp sonuca varabılıyorum ve oyleyse emıne ne oldu?Bu kıtap nasıl alevler ıcınde kaldı?Koyun son durumu ne idi? cok cok merak edıyorum..Yakup kadrı bu kıtabı yazarken neye dayanarak , hangı ruhsal guc veya hangı somut orneklere dayanarak yazdı..Arastıranlar varsa lutfen bıldırsn.Ben derın bır arastrma ıcersııne gırdım suan.Bu konuyu bıtırmeden sonucuna varmadan cıkamam etkısınden.Merak ıcınde beklıyorum yorumlarınızı ve buldugum kaynakların sonuclarını..Şimdiden Tesekkur ederım,SAĞLICAKLA…

Yorum EkleYazar Hakkında

Cumhuriyetin temel ilkelerine bağlı, her yönüyle bağımsız, kendi insanları ile barışık bir ülkede yaşama özlemini taşıyan bir yurtsever.

Arşiv Takvimi

Aralık 2009
Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
« Kas   Oca »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Eski Yazılar